На головнуНаписати намКарта сайту

Останні публікації


Останні новини

Protected by Copyscape Plagiarism Detection

Генетичні захворювання : Аутосомно-рецесивні хвороби

 
Пропіонова ацидурія
     Пропіонова ацидурія (також відома під назвами пропіонова ацидемія, дефіцит пропіоніл-коензим А карбоксилази і кетотична гліцинемія)– це аутосомно-рецесивне порушення обміну речовин, яке відносять до класу органічних розгалужено-ланцюгових ацидемій.

     Перші ознаки захворювання з’являються ще у ранньому неонатальному періоді, у вигляді прогресивної енцефалопатії, яка може призвести до швидкої смерті пацієнта, через виникнення вторинної гіпераммоніємії, інфекцій, кардіоміопатії або інсульту, який паралізує діяльність базальних гангліїв.

     Пропіонова ацидемія є рідкісним генетичним захворюванням, який успадковується від обох батьків. Оскільки це захворювання успадковується за аутосомно-рецесивним типом, то, батьки, як правило є лише носіями дефектних генів, які спричинюють виникнення та прогресування хвороби. Якщо дитина народжується хворою на ПА, то це означає, що вона успадкувала дві копії мутованого гена (по одній від кожного з батьків). Тобто, у носіїв-батьків, ймовірність народження хворої дитини становить – 25%.
 
        Діагностика 
 
    Організм осіб, хворих на пропіонову ацидемію не може розщеплювати деякі складові білків та певні види жирів. Це відхилення пов’язане з порушенням функціональності ферменту PCC. Без дії ферменту коензим А пропіоніл карбоксилази, чотири незамінних амінокислоти (ізолейцин, валін, треонін і метіонін), які містяться в білках, лише частково перетворюються організмом. Якщо рівень білків – вищий норми, то в крові накопичується пропіонова кислота. Це у свою чергу, викликає накопичення небезпечних кислот і токсинів, які можуть призвести до пошкодження органів. 

    У багатьох випадках, ПА може викликати пошкодження мозку, серця і печінки, призвести до епілептичних нападів і затримки нормального розвитку таких процесів у дітей, як ходіння чи мова. У процесі розвитку захворювання, хворій особі може бути необхідна госпіталізація, для зупинки порушеного процесу розщеплення білків в організмі. Кожен прийом їжі для хворих на ПА становить проблему, адже харчування необхідно постійно контролювати, в іншому випадку, наслідки впливу захворювання можуть бути летальними. Особам, хворим на ПА обов’язково потрібно розробити спеціальне дієтичне харчування, проконсультувавшись з генетиками та дієтологами, які спеціалізуються на метаболічних розладах.
 
       Патофізіологія 
   Пропіонову ацидемію спричиняють мутації обох ізоферментів, РССА і PCCB. Ці гени відповідають за утворення ферменту пропіоніл-КоА карбоксилази (КФ 6.4.1.3) - PCC. 
 
    PCC в організмі необхідний для нормального розщеплення незамінних амінокислот валіну, ізолейцину, треоніну, метіоніну, а також деяких ненасичених жирних кислот. Мутації в генах PCCA або PCCB порушують функціональність ферменту, що в свою чергу призводить до порушення метаболізму цих речовин. Як наслідок цих процесів, пропіоніл-КоА, пропіонова кислота, кетони та інші токсичні сполуки накопичуються у крові, викликаючи ознаки і симптоми пропіонової ацидемії. 
 
     Симптоми 

  Пропіонова ацидемія виявляється майже відразу після народження. Основні симптоми: поганий апетит, періодичні напади блювання, зневоднення організму, ацидоз, м’язова слабкість (гіпотонія), судоми і загальна млявість. Наслідки пропіонової ацидемії швидко стають небезпечними для життя.
 
    Генетична поширеність 
 
  Як вже було сказано, пропіонова ацидемія успадковується за аутосомно-рецесивним типом. Нею хворіє приблизно, 1 особа на 35000 новонароджених (у США). Частіше, цей розлад, зустрічається серед жителів Саудівської Аравії, частота становить приблизно 1 особу на 3000. Крім СА, поширеним це захворювання також є серед народів аміші та менонітів. 

<<<

Нове в хворобах

Нове в словничку


Словничок термінів

УсіАБВГҐДЕЄЖЗІЇЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ