Моногенне успадкуванняМоногенне успадкування
Моногенним називається такий тип успадкування, коли спадкова ознака контролюється одним геном. Досліджував закономірності моногенного успадкування видатний вчений Г. Мендель Він експериментально обґрунтував наявність одиниць спадковості (спадкових задатків, спадкових факторів) і описав їх важливі властивості -дискретність, стабільність, специфічність алельного стану.
Принципово нове, внесене Г. Менделем у вивчення успадкування, - це гібридологічний метод (гібрид - це сукупність). Аналізуючи результати моно- і дигібридного схрещувань гороху, він дійшов висновку, що:
1) розвиток спадкових ознак залежить від передачі нащадкам спадкових факторів; 2) спадкові одиниці, які контролюють розвиток окремої ознаки, - парні: один походить від батька, другий - від матері; у функціональному відношенні чинники мають властивості домінантної і рецесивної ознак; домінантна ознака - яка проявляє себе, рецесивна ознака - себе не проявляє в одинарній дозі; 3) спадкові фактори передаються в ряду поколінь, не втрачаючи своєї індивідуальності, тобто характеризуються сталістю; 4) в процесі утворення статевих клітин парні алельні( форми , стани) гени потрапляють у різні гамети (закон чистоти гамет); відновлення таких пар відбувається в результаті запліднення; 5) материнський і батьківський організми рівною мірою беруть участь у передачі своїх спадкових факторів нащадкам. На цих принципах ґрунтуються правила (закони) успадкування, сформульовані Г. Менделем. Менделюючі ознаки людини. Загальні закони спадковості однакові для всіх живих істот. Для людини характерні відомі тини успадкування ознак: домінантний і рецесивний, аутосомний і зчеплений із статевими хромосомами. Відомо понад 100 видів метаболічних аномалій у людини, які успадковуються згідно з менделівською моногібридною схемою, наприклад, галактоземія, фенілкетонурія, різні форми гемоглобінопатії та інші. Менделюючі ознаки людини - це ознаки, які підпорядковуються або успадковуються за закономірностями, встановленими Г. Менделем. Моногенні - це такі спадкові захворювання, які визначаються одним геном ,тобто коли прояв захворювання визначається взаємодією алельних генів, один з яких домінує над іншим. |