На головнуНаписати намКарта сайту

Останні публікації


Останні новини

Protected by Copyscape Plagiarism Detection

Словничок

Генотип
      Генотип - сукупність генів даного організму, яка, на відміну від понять геному і генофонду, характеризує особину, а не вид (також генотип відрізняється від генома, оскільки в поняття "геном" включають і некодуючі послідовності, що не входить у поняття "генотип"). Разом з чинниками зовнішнього середовища визначає фенотип організму.

      Зазвичай про генотип говорять в контексті певного гена, у поліплоїдних особин він позначає комбінацію алелей даного гена. Більшість генів проявляються у фенотипі організму, але фенотип і генотип відрізняються за такими показниками:

1. За джерелом інформації (генотип визначається при вивченні ДНК людини, фенотип реєструється при спостереженні  за зовнішнім виглядом організму).

2. Генотип не завжди відповідає одному і тому ж фенотипу. Деякі гени проявляються у фенотипі тільки за певних умов. З іншого боку, деякі фенотипи, наприклад, забарвлення шерсті тварин, є результатом взаємодії декількох генів.

     Відмінність генотипу та фенотипу ми можемо побачити на прикладі успадкування гемофілії. Іноді в сім'ї, в якій обоє батьків здорові, народжується хвора дитина. Тобто, хоча хвороба не проявилася у фенотипі батьків, в їх генотипі був присутній одна нормальна алель і одна мутована алель гену, тобто вони були носіями захворювання. У даному випадку фенотип здорових людей і носіїв захворювання однаковий.

<<<

Нове в хворобах

Нове в словничку


Групи генетичних хворіб

Хвороби обміну білків    Аутосомно-домінантні хвороби    Аутосомно-рецесивні хвороби    Захворювання щеплені з Х хромосомою    Полігенні хвороби    Хвороби обміну вуглеводів    Хвороби обміну ліпідів    Хромосомні синдроми