СловничокШтам Штам (нім. Stamm, буквально — стовбур, основа), чиста культура певного виду мікроорганізмів, вірусів, бактерій або культура клітин, у якої вивчені морфологічні і фізіологічні особливості. Ця чиста культура ізольована в певний час і певному місці. Оскільки багато мікроорганізмів розмножуються шляхом мітозу (поділом), без участі статевого процесу, то види в таких мікроорганізмів складаються з клональних ліній, генетично і морфологічно ідентичних вихідній клітині. Штами можуть бути виділені з різних джерел (ґрунту, води, харчових продуктів і т. д.) або з одного джерела в різний час. Тому один і той же вид бактерій, дріжджів, мікроскопічних грибів може мати велике число штамів, що відрізняються за рядом властивостей, наприклад за чутливістю до антибіотиків, здібністю до утворення токсинів, ферментів та іншіх факторів.
Класифікація Віднесення мікроорганізму до певного виду відбувається на основі досить широких ознак, таких як: тип нуклеїнової кислоти і будова капсиду у вірусів; здатності рости на певних вуглеводах і тип продуктів, що виділяються внаслідок обміну речовин, а також консервативні послідовності геному у бактерій. Усередині виду існують варіації відносно, розміру і форми бляшок (негативні «колонії» вірусу) або колоній мікроорганізмів, рівня продукції ферментів, наявності плазмід, вірулентності і т. п.
У світі не існує загальновизнаної номенклатури назви штамів, і назви, які використовуються, надаються довільно. Як правило, вони складаються з окремих букв і цифр, які записуються після видової назви. Наприклад, один з самих відомих штамів кишкової палички - E. coli K-12. Значення Штами мікроорганізмів, що вживаються в промисловості для мікробіологічного синтезу білків (зокрема ферментів), антибіотиків, вітамінів, органічних кислот тощо, значно продуктивніші (в результаті селекції) за дикі штами. Створені штами мікроорганізмів, які в промислових масштабах продуктують білки, вітаміни, лікарські препарати, вакцини й інші необхідні людині речовини. <<< |