На головнуНаписати намКарта сайту

Останні публікації


Останні новини

Protected by Copyscape Plagiarism Detection

Словничок

Гетерозигота
     Гетерозиготними називають диплоїдні або поліплоїдні ядра, клітини або багатоклітинні організми, копії генів яких в гомологічних хромосомах представлені різними алелями.

         Коли говорять, що даний організм гетерозиготний або гетерозиготний по гену X, це означає, що копії генів (або даного гену) в кожній з гомологічних хромосом дещо відрізняються один від одного, тобто походять від різних батьків.

      У гетерозиготних індивідів на основі кожної з алелей, що кодуються даним геном, синтезуються кількагомозигота, гетерозигота, генетика, мутація, алелі варіантів білку, транспортних або рибосомальних РНК, що відрізняються один від одного, в результаті чого в організмі з'являється суміш цих варіантів.

        Якщо зовні виявляється ефект тільки одного з них, то таку алель називають домінантною, а той, ефект якого не отримує зовнішнього виразу — рецесивним. За традицією, при схематичному зображенні схрещування, домінанатну алель позначають великою літерою, а рецесивну — маленькою (наприклад, A і a). Іноді застосовуються інші позначення, наприклад скорочена назва гена із знаками плюс і мінус. 

      При повному домінуванні (як в класичних дослідженнях Менделя при успадкуванні форми горошин) гетерозиготна особина виглядає як домінантна гомозигота. При схрещуванні гомозиготних рослин з гладкими горошинами (AA) з гомозиготними рослинами із зморшкуватими горошинами (aa), у гетерозиготного потомства (Aa) горошини гладкі.

      При частковій домінантності спостерігається проміжний варіант (як при успадкуванні кольору віночка квіток у багатьох рослин). Наприклад, при схрещуванні гомозиготних червоних гвоздик (RR) з гомозиготнимі білими (rr) у гетерозиготного потомства (Rr) віночки квіток рожеві.

      Якщо зовнішні прояви є сумішшю дії обох аллелей, як при успадкуванні груп крові у людини, то говорять про кодомінування.

      Слід зазначити, що поняття домінантності і рецесивності були сформульовані в рамках класичної генетики і пояснення їх з позицій молекулярної генетики натрапляє на певні термінологічні і концептуальні труднощі.

<<<

Нове в хворобах

Нове в словничку


Групи генетичних хворіб

Хвороби обміну білків    Аутосомно-домінантні хвороби    Аутосомно-рецесивні хвороби    Захворювання щеплені з Х хромосомою    Полігенні хвороби    Хвороби обміну вуглеводів    Хвороби обміну ліпідів    Хромосомні синдроми