СловничокПротаномалія Протономалія (1% чоловіків, 0,01% жінок) - характеризується мутованою формою довгохвильового (червоного) пігменту, пік чутливості якого є на більш короткій довжині хвилі, ніж у нормальній сітківці. Протономали менш чутливі до червоного світла, ніж звичайні люди. Це означає, що вони меншою мірою здатні розрізняти кольори, і вони не бачать змішаного світла маючи ті ж самі кольори що й нормальні люди. Вони також страждають від потемніння червоного спектра. Це призводить до того, що червоний зменшує інтенсивність до точки, де він може помилково бути прийнятий за чорний. Протономалія є досить рідкісною формою колірної сліпоти, яка зустрічається приблизно в 1% чоловічого населення. Обидва захворювання - протономалія і дейтераномалія переносяться на Х-хромосомі.
Протаномалія і дейтерономалія можуть бути діагностовані за допомогою інструменту, який має назву аномалоскоп, він змішує червоні та зелені кольори спектру у змінній пропорції, утворюючи таким чином жовтий. Якщо провести своєрідний експеримент перед великою аудиторією чоловіків і спочатку дещо збільшити пропорцію червоного світла, то спочатку лише незначна частина аудиторії скаже проте, що світло стало вже жовтим, в той час, як решта чоловіків будуть бачити колір, більше схожий на зелений – це дейтераномали.
Якщо ж, додати ще деяку кількість червоного світла, то більшість осіб скажуть, що колір став жовтий. І нарешті, при доданні ще більшої кількості червоного світла, інші спостерігачі – протаномали, підтвердять наявність жовтого. В той же час, якщо показати це світло, нормальній, здоровій людині, для неї воно буде – змішаним, з суттєвим відтінком червоного кольору. <<< |