На головнуНаписати намКарта сайту

Останні публікації


Останні новини

Protected by Copyscape Plagiarism Detection

Словничок

Монохроматія
     Монохроматія– це розлад, при якому в особи є тільки один канал, по якому інформація про колір передається у мозок. Монохромати (люди, хворі на це захворювання) не здатні розрізняти будь-які кольори і сприймають тільки зміни яскравості. 

      Це порушення зустрічається у двох основних формах: 
світлофор, дальтонізм, монохроматія
 
 1. Монохроматія паличок (яка часто називається ахроматопсія) – коли сітківка не містить колбочок, тому окрім відсутності здатності розрізняти кольори, у людини погіршується зір навіть при нормальному освітленні.

   Тобто, ахроматопсія - це абсолютна нездатність організму розрізняти кольори. Хоча цей термін може використовуватися для характеристики набутих захворювань, таких як кольорова агнозія і церебральна ахроматопсія, крім того цей термін зазвичай відноситься до вроджених порушень сприйняття кольору (частіше монохромії паличок, рідше монохромії колбочок).
 
  При колірній агнозії і церебральній ахроматопсії, людина не може сприймати кольори, хоча очі здатні їх розрізняти. Деякі дослідники не вважають, що це справжня причина колірної сліпоти, адже при цьому порушене кольорове сприйняття, а не зір. Ці захворювання є формами візуальної агнозії.
монохроматія, дальтонізм, сприйняття кольорів
 Хоча зазвичай ахроматопсія зустрічається рідко, проте вона значно більше поширена серед жителів острова Пінгелеп (Pingelap) (штат Понпеї, Мікронезія). Цей розлад місцеві жителі називають маскун (maskun): близько 10% жителів цього острова хворі на ахроматопсію, а близько 30% жителів є носіями. Острів був знищений внаслідок шторму в 18 ст., і одним з не багатьох людей, які вижили, був чоловік, який мав мутований ген, що викликає ахроматопсію. На сьогодні на острові мешкає декілька тисяч жителів. 
 
2. Монохроматія колбочок – це розлад при якому є і палички і колбочки, але вид колбочок у хворої людини – тільки один. Особа, з цим порушенням може мати хороший зір при нормальному денному освітленні, але, зазвичай, уражена людина не може розрізняти певні відтінки.
  

   Монохроматія синіх колбочок (Х-хромосома) обумовлена повною відсутністю L і M колбочок (червоних і зелених). Їх діяльність кодується тією самою областю Х-хромосоми, що і червоно-зелена колірна сліпота. Пік спектральної чутливості знаходиться в синій області видимого спектру (близько 440 нм). Для осіб з цим розладом, зазвичай характерні ністагми (мимовільні швидкі ритмічні коливальні рухи очних яблук в ту чи іншу сторону (тремтіння очей), світлобоязнь (світлочутливість), зниження гостроти зору, і міопія (короткозорість). Гострота зору зазвичай становить 20/50- 20/400. 

<<<

Нове в хворобах

Нове в словничку


Групи генетичних хворіб

Хвороби обміну білків    Аутосомно-домінантні хвороби    Аутосомно-рецесивні хвороби    Захворювання щеплені з Х хромосомою    Полігенні хвороби    Хвороби обміну вуглеводів    Хвороби обміну ліпідів    Хромосомні синдроми