СловничокСперматозоїд Сперматозоїд - чоловіча статева клітина, чоловіча гамета, яка служить для запліднення жіночої гамети, яйцеклітини. Термін використовується для позначення дрібних, зазвичай рухомих гамет у організмів, яким властива оогамія. Зазвичай вони значно менші за яйцеклітини, оскільки не містять настільки значної кількості цитоплазми і виробляються організмом одночасно в значній кількості. Поняття «сперматозоїд» необхідно відрізняти від поняття «сперма», оскільки остання складається з насінної рідини (в якій містяться сперматозоїди), а також містить невелику кількість епітеліальних клітин сечовипускального каналу. Зазвичай (особливо в ботаніці) спермії називають сперматозоїди, позбавлені джгутиків. Довжина сперматозоїда становить від 10 мкм до 800 мкм, хоча інколи може досягати і 8000 мкм (деякі ракоподібні). Процес розвитку сперматозоїдів називається сперматогенезом.
Сперматозоїд чоловіка має типову будову і складається з голівки, середньої частини і хвоста. Головка сперматозоїда людини має форму еліпсоїда, стисненого з боків, з однією із сторін є невелика ямка, тому іноді говорять про «ложкоподібну» форму головки сперматозоїда у людини. У голівці сперматозоїда розташовуються наступні клітинні структури: 1) Ядро, що несе одинарний набір хромосом. Таке ядро називають гаплоїдним. Після злиття сперматозоїда і яйцеклітини (ядро якої також є гаплоїдним) утворюється зигота - новий диплоїдний організм, що несе материнські і батьківські хромосоми. Ядро сперматозоїда значно дрібніше ядер інших клітин, у зв’язку з унікальною організацією будови хроматину сперматозоїда. У зв'язку з сильною конденсацією хроматин є неактивним - в ядрі сперматозоїда не синтезується РНК. 2) Акросома - видозмінена лізосома - мембранний пухирець, що несе літичні ферменти - речовини, що розчиняють оболонку яйцеклітини. Акросома займає близько половини обсягу головки і за своїм розміром приблизно дорівнює ядру. Вона лежить спереду від ядра і покриває собою половину ядра (тому часто акросому порівнюють з шапочкою). При контакті з яйцеклітиною акросома викидає свої ферменти назовні і розчиняє незначну ділянку оболонки яйцеклітини, завдяки чому утворюється невеликий «прохід» для проникнення сперматозоїда. У акросомі міститься близько 15 літичних ферментів, основним з який є акрозін. 3) Центросома - центр організації мікротрубочок, забезпечує рух хвоста сперматозоїда, а також ймовірно бере участь у зближенні ядер зиготи і першому клітинному розподілі зиготи. Позаду голівки розташовується так звана «середня частина» сперматозоїда. Від голівки середню частину відокремлює невелике звуження - «шийка». Позаду середньої частини розташовується хвіст. Через усю середню частину сперматозоїда проходить цитоскелет джгутика, який складається з мікротрубочок. У середній частині навколо цитоскелету джгутика розташований мітохондріон - гігантська мітохондрія сперматозоїда. Мітохондріон має спіральну форму і як би обвиває цитоскелет джгутики. Мітохондріон виконує функцію синтезу АТФ і тим самим забезпечує рух джгутика. Хвіст, або джгутик, розташований за середньою частиною. Він тонше та довше середньої частини. Хвіст - орган руху сперматозоїда. Його будова типова для клітинних джгутиків еукаріотів. Сперматозоїд людини рухається за допомогою джгутика. Під час руху сперматозоїд зазвичай обертається навколо своєї осі. Швидкість руху сперматозоїда людини може досягати 0,1 мм в сек. або більше 30 см на годину. У людини приблизно через 1-2 години після коїтусу з еяколяцією перші сперматозоїди досягають ампулярної частини фаллопієвої труби (тої частини, де відбувається запліднення).
Після періоду дозрівання, що становить близько 64 днів сперматозоїд може зберігатися в організмі чоловіка до місяця. У еякуляті вони здатні вижити в залежності від умов середовища (світло, температура, вологість) до 24 годин. В піхві сперматозоїди гинуть протягом декількох годин. У шийці матки, матці та фаллопієвих трубах сперматозоїди залишаються живими до 3-х діб. <<< |