СловничокМітоз Мітоз (рідше: каріокінез або непрямий поділ) — поділ ядра еукаріотичної клітини із збереженням числа хромосом. На відміну від мейозу, мітотичний поділ протікає без ускладнень в клітинах будь-якої плоїдності, оскільки не включає як необхідний етап кон’югацію гомологічних хромосом протягом профази.
Мітоз — лише одна з частин клітинного циклу, але він достатньо складний, щоб в його складі, у свою чергу, було виділено чотири фази: профаза, метафаза, анафаза і телофаза. Подвоєння хромосом відбувається ще в ході інтерфази. В результаті цього, в мітоз хромосоми вступають вже подвоєними, такими, що нагадують букву X (ідентичні копії материнської хромосоми сполучені один з одним в області центромери).
Фази мітозу:
• У профазі (I—III) відбувається конденсація хромосом, клітинний центр ділиться і продукти його поділу розходяться до полюсів ядра, руйнується ядерна оболонка, утворюється веретено поділу.
• У метафазі (IV) хромосоми розташовуються на «екваторі» (на рівній відстані від «полюсів» ядра) в одній площині, утворюючи так звану метафазну пластинку. Важливо відзначити, що вони залишаються в такому положенні протягом досить тривалого часу. Зазвичай у зв'язку з цим метафаза — найбільш слушний час для підрахунку хромосомних чисел.
• У анафазі (V—VI ) хромосоми діляться (з'єднання в районі центромери руйнується) і розходяться до полюсів ділення.
• У телофазі (VII—VIII ) відбувається руйнування веретена поділу і утворення ядерної оболонки навколо дочірніх ядер.
Деякі генотоксикологічні тести засновані на реєстрації хромосомних аберацій у мітозі. У мітозі можна реєструвати хромосомні перебудови на стадії метафази, анафази і телофаза. На цьому заснований метафазний метод і ана-телофазний аналіз.
<<< |