На головнуНаписати намКарта сайту

Новини генетики

 
29 / 01 / 2011
Відсутність антиоксидантного гену зумовлює зниження серцево-судинного ризику
      Захворювання системи кровообігу домінують у світовій структурі захворюваності та смертності. Особливо це стосується Росії, України та інших держав Східної Європи, де частота ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії, цереброваскулярних розладів та їх ускладнень залишається надзвичайно високою. Відомо, що у виникненні та прогресуванні цих захворювань значну роль відіграє окисний стрес, що спричинений недостатньою активністю антиоксидантного захисту організму. Проте, результати дослідження, нещодавно опублікованого в журналі Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology вказують та те, що ці твердження не можуть вважатися однозначними.

     Протеїн (білок), який активує протизапальні і антиоксидантні гени, як виявилося, не захищає від розвитку атеросклерозу. Це викликало здивування і непорозуміння у дослідників захворювань системи кровообігу.
 
     Стимуляція експресії білкового ядерного фактору (erythroid-derived 2)-like 2 (NF-E2–related factor 2 або Nrf2), теоретично могло б бути корисним у лікуванні деяких типів запальних захворювань, а також раку і діабету. Для перевірки цієї гіпотези, а також можливості застосувати цих підходів у лікуванні захворювань системи кровообігу, дослідники з університету Каліфорнії, Лос-Анджелес (США) (the University of California, Los Angeles (USA)) розробили штами мишей, в яких був відсутній один або обидва алелі гена, що кодує синтез  Nrf2. Різні параметри, пов’язані з метаболізмом ліпідів і розвитком атеросклерозу були визначені в гетерозиготній (Het) і нокаутній (KO) популяціях і порівнюючи до контрольної групи з диким типом. Очікувалося, що недостача Nrf2 повинна була б завдавати шкоди цій групі мишей та сприяти розвитку атеросклерозу та його ускладнень.
 
     Результати опублікувані в січні 2011 в журналі «Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology» показали, що у досліджуваних КО мишей, із зменшеним рівнем антиоксидантних генів, зростає рівень генерації активних форм кисню у порівнянні з контрольною групою дикого типу. У КО самців, насправді виявлено на 47% і 53% зменшення ризику розвитку атеросклерозу аорти в порівнянні з HET (гетерозиготами) або диким типом мишей, відповідно. На додаток, в КО мишей виявлені атеросклеротичні бляшки мають ознаки зменшення макрофагічного компоненту запалення і зменшення формування пінних клітин під час проведення порівняльного аналізу із in vitro навантаженням ліпідами.
 
     Цей несподіваний результат – зменшення експресії Nrf2 є корисним – принаймні це частково пояснюється і підтверджується знайденими результатами – КО миші також мали нижчий рівень холестерину і зменшену експресію ліпогенних генів.
 
     «Ми були дуже здивовані цими результатами» , сказав старший автор Dr. Jesus Araujo , професор екологічної кардіології з університету Каліфорнії, Лос-Анджелес (the University of California, Los Angeles). «Дійсно, вага факторів утворення атеросклерозу у цьому дослідженні була більшою, аніж користь від впливу експресії (відсутності експресії) антиоксидантного гену. Розробка нових антиоксидантних напрямків лікування є дуже важливою, і ці дослідження можуть допомогти пролити світло на те, чому лікування спрямоване на вплив на цей протеїн не я настільки ефективним, як очікувалося».

Джерело

<<<

Нове в хворобах

Нове в словничку


Словничок термінів

УсіАБВГҐДЕЄЖЗІЇЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ

Групи генетичних хворіб

Хвороби обміну білків    Аутосомно-домінантні хвороби    Аутосомно-рецесивні хвороби    Захворювання щеплені з Х хромосомою    Полігенні хвороби    Хвороби обміну вуглеводів    Хвороби обміну ліпідів    Хромосомні синдроми