Новини генетики10 / 03 / 2011
Генетичний Facebook: як гени впливають на соціальні мережі? Друзі – це сім'я, яку ми вибираємо самі. Але, нещодавні дослідження виявили, що у процесі нашого відбору дуже важливу роль відіграє генетика. Згідно з даними дослідників, Університету Каліфорнії в Сан-Дієго (UCSD) і Гарвардського університету, з нашими друзями у нас не тільки спільні інтереси, освіта і стиль, як правило, якась частина ДНК у нас теж подібна. Аспірант факультету політології, Університету Каліфорнії (UCSD), Джейм Сетл (Jaime Settle) та його колеги проаналізували частоту шести конкретних генетичних маркерів, використовуючи дані, отримані з двох, незалежних досліджень, під час яких прослідковувалися процеси приєднання друзів у соціальних мережах. Два особливих генетичних маркери-DRD2 і CYP2A6 - були інтегровані у найбільшу з’єднувальну складову кожної соціальної мережі.
"Це перше дослідження, що дає змогу реально виявити конкретні гени, які впливають на процеси, що відбуваються у соціальних мережах", говорить Сетл. Крім того, він вважає, що є ще багато інших генів, які також беруть участь у згаданих процесах, і згідно з прогнозами дослідника, вони незабаром будуть виявлені.
Особи з подібними генотипами DRD2 як правило, групуються всередині мережі, таке явище називається гомофілією. Можна сказати, що гомофілія – це тенденція людей, спілкуватися з тими, людьми, які схожі на них. Але, варто зазначити, що такого групування, у мережі людей, з генотипами для CYP2A6, не спостерігалося, ймовірно через бажання спілкуватися з людьми, які відрізняються від тебе (гетерофілія). Результати проведеного дослідження можуть пролити світло на поведінкові особистісні риси, пов'язані з конкретними генотипами. І хоча відомо, що певні типи поведінки, поширюються через соціальні мережі, проте деякі типи розповсюджуються швидше, саме через генетичні особливості. "Всі люди – мегагеномні, тобто гени тих людей, які знаходяться навколо нас впливають на наше власне здоров'я і соціальну поведінку ", говорить Дж. Сетл.
Наприклад, люди з геном DRD2, (який, як вважають вчені, пов'язаний з алкоголізмом), можуть мати більш високу схильність до пошуку людей чи середовища, які б відображали цей генотип та його асоціації. «Якщо ж Ви зазвичай, намагаєтесь подружитися з тими людьми, які також генетично схильні до певних типів поведінки, то ви наражаєте себе на подвійний ризик» - говорить Дж. Сетл. Адже, якщо ви знаходитесь у небезпеці, і до того ж оточені людьми, які мають такі ж проблеми, тобто їх поведінка може вплинути на вашу».
У світлі цього дослідження можна сказати, що деякі групи підтримки, такі як об’єднання анонімних алкоголіків чи анонімних наркоманів-теоретично можуть принести більше шкоди, ніж користі для людей з генотипами, які пов'язані з гомофілією, адже оточуючи себе людьми, які мають певні поведінкові залежності, ви вдвічі збільшуєте ризик бути зараженим цими залежностями.
Проте, ті люди, для яких характерне явище гетерофілії, можуть оточувати себе людьми з різними генотипами, це, допоможе їм певним чином протидіяти їх негативній генетичній схильності (до алкоголю, до наркотиків тощо).
За словами Дж. Сетла, гени наших друзів, лежать в основі нашої поведінки. Коли ми досліджуємо роль соціальних мереж та навколишнього середовища на наш характер і поведінку, то в першу чергу ми повинні звертати увагу на генотипи людей, які знаходяться біля нас. Стаття "Correlated genotypes in friendship networks", була опублікована 1 лютого 2011 в журналі PNAS <<< |