Do strony głównejNapisz do nasMapa strony

Chromosomalna teoria dziedziczności. Genetyka płci.

 Chromosomalna teoria dziedziczności. Genetyka płci

 

     Wiadomo, że chromosomy jednej homologicznej (podobnej) pary są do siebie podobne, ale nie jest to prawdą w przypadku wszystkich par chromosomów. Porównując zestawy chromosomów bezpłciowych komórek płci żeńskiej i męskiej, różnice występują w jednej parze chromosomów, chociaż jedna z płci ma takie same chromosomy. Są one nazywane chromosomami X (x). Druga płeć ma jeden chromosom X, a drugi ma inną strukturę. Nazywa się go chromosomem Y. Ta para nazywana jest chromosomami płci, a wszystkie pary chromosomów są identyczne u mężczyzn i kobiet - autosomy. Chromosomy płciowe (X i Y) różnią się nie tylko morfologią, ale także zawartymi w nich informacjami.

   

     Kombinacja chromosomów płci określa płeć organizmu. Komórki żeńskie zawierają dwa chromosomy X (X). Komórki męskie zawierają jeden chromosom X i jeden chromosom Y (XY). 

 

     Gametą ludzkiego kobiecego ciała jest komórka jajowa. Podczas owogenezy (tworzenia jaja) jajo zawsze zawiera chromosom X. Gametą męskiego organizmu jest plemnik, który powstaje podczas spermatogenezy i może zawierać chromosom X lub Y. Podczas zapłodnienia żeńska komórka jajowa i męski plemnik łączą się. W związku z tym chromosom X podczas fuzji jest łączony z drugim chromosomem płciowym z plemnika - X lub Y. Kiedy gameta (komórka jajowa u kobiet i plemnik u mężczyzn) chromosomu X matki łączy się z gametą chromosomu X ojca, powstaje zygota (struktura utworzona podczas fuzji gamet i dająca początek nowemu organizmowi) z dwoma chromosomami X (XX), co daje początek kobiecemu orgazmowi. Jeśli gameta matki z chromosomem X połączy się z gametą ojca z chromosomem Y, powstaje zygota zawierająca odpowiednio jeden chromosom X i jeden chromosom Y (XY), dając początek męskiemu oranizmowi.

Najnowsze wiadomości w Słowniczek terminów


Słowniczek terminów

WszystkoABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Grupy chorób genetycznych

Choroby metabolizmu białek    Choroby autosomalne dominujące    Choroby autosomalne recesywne    Choroby metabolizmu lipidów    Choroby metabolizmu węglowodanów    Choroby poligeniczne    Choroby wywoływane przez chromosom X    Zespoły chromosomalne