Chromosomalna teoria dziedziczności. Genetyka płci. Chromosomalna teoria dziedziczności. Genetyka płci
Wiadomo, że chromosomy jednej homologicznej (podobnej) pary są do siebie podobne, ale nie jest to prawdą w przypadku wszystkich par chromosomów. Porównując zestawy chromosomów bezpłciowych komórek płci żeńskiej i męskiej, różnice występują w jednej parze chromosomów, chociaż jedna z płci ma takie same chromosomy. Są one nazywane chromosomami X (x). Druga płeć ma jeden chromosom X, a drugi ma inną strukturę. Nazywa się go chromosomem Y. Ta para nazywana jest chromosomami płci, a wszystkie pary chromosomów są identyczne u mężczyzn i kobiet - autosomy. Chromosomy płciowe (X i Y) różnią się nie tylko morfologią, ale także zawartymi w nich informacjami.
Kombinacja chromosomów płci określa płeć organizmu. Komórki żeńskie zawierają dwa chromosomy X (X). Komórki męskie zawierają jeden chromosom X i jeden chromosom Y (XY).
Gametą ludzkiego kobiecego ciała jest komórka jajowa. Podczas owogenezy (tworzenia jaja) jajo zawsze zawiera chromosom X. Gametą męskiego organizmu jest plemnik, który powstaje podczas spermatogenezy i może zawierać chromosom X lub Y. Podczas zapłodnienia żeńska komórka jajowa i męski plemnik łączą się. W związku z tym chromosom X podczas fuzji jest łączony z drugim chromosomem płciowym z plemnika - X lub Y. Kiedy gameta (komórka jajowa u kobiet i plemnik u mężczyzn) chromosomu X matki łączy się z gametą chromosomu X ojca, powstaje zygota (struktura utworzona podczas fuzji gamet i dająca początek nowemu organizmowi) z dwoma chromosomami X (XX), co daje początek kobiecemu orgazmowi. Jeśli gameta matki z chromosomem X połączy się z gametą ojca z chromosomem Y, powstaje zygota zawierająca odpowiednio jeden chromosom X i jeden chromosom Y (XY), dając początek męskiemu oranizmowi. |