SłowniczekGenetyka Genetyka (grecki: γεννώ - dawać początek) to nauka o prawach dziedziczności i zmienności oraz organizacji materiału dziedzicznego. Słowo "genetyka" zostało po raz pierwszy zaproponowane do opisania wiedzy o dziedziczności i zmienności przez wybitnego brytyjskiego naukowca Williama Batesona w osobistym liście do Adama Sedgwicka (18 kwietnia 1905 r.). Genetyka (grecki: γεννώ - dawać początek) to nauka o prawach dziedziczności i zmienności oraz organizacji materiału dziedzicznego. Słowo "genetyka" zostało po raz pierwszy zaproponowane do opisania wiedzy o dziedziczności i zmienności przez wybitnego brytyjskiego naukowca Williama Batesona w osobistym liście do Adama Sedgwicka (18 kwietnia 1905 r.).
Ze względu na uniwersalność kodu genetycznego, genetyka leży u podstaw badania wszystkich form życia, od wirusów po ludzi. Zrozumienie mechanizmów dziedziczności, tj. roli genów jako elementarnych nośników informacji dziedzicznej, stało się możliwe dzięki zastosowaniu cytologii, biologii molekularnej i innych pokrewnych dyscyplin do problemu dziedziczności.
Dziś wiadomo, że geny faktycznie istnieją i są specjalnie oznaczonymi odcinkami DNA lub RNA, cząsteczki, która koduje całą informację genetyczną. Głównym zadaniem genetyki jest opracowanie metod zarządzania dziedzicznością i zmiennością w celu uzyskania form organizmów niezbędnych dla ludzkości, regulowania tworzenia ich naturalnych i sztucznych populacji, badania natury chorób genetycznych oraz rozwiązywania problemów stabilności naturalnych i sztucznych populacji gatunków. <<< |